Kritériá hodnotenia diamantov
Farba diamantu
Farba diamantu označuje aký biely alebo bezfarebný daný diamant je. GIA klasifikuje diamanty od D do Z, pričom D je najviac bezfarebný a Z obsahuje viditeľný hnedý alebo žltý odtieň. Prirodzene zafarbené diamanty mimo normálny rozsah farieb sa označujú ako fantazijné/efektné.

Rovnako ako v minulosti je aj dnes farba väčšinou hodnotená vizuálne, niekedy s použitím špeciálnych pomôcok – napríklad lampou s definovanou farebnou teplotou. Aj keď sa technické zariadenia rýchlo vyvíjajú, zatiaľ žiadny predávaný kolorimeter nenahradil ľudské oko.
Stupnica farieb diamantu
V prípade farieb sa zvlášť hodnotia bežné diamanty, ktoré majú stupnicu začínajúcu úplne bezfarebnými kameňmi a postupne sa v nej zvyšuje stupeň žltého zafarbenia a diamanty vzácnych farieb (fantazijné/efektné), ktoré majú individuálne stupnice.
Bežné zafarbenie diamantu
Bežne zafarbené diamanty sa hodnotia podľa toho, ako veľmi sa kameň blíži k bezfarebnosti. Dokonalý kameň neobsahuje žiadny odtieň rovnako ako napríklad kvapka čistej vody. GIA klasifikuje diamanty od D do Z, pričom D je najviac bezfarebný a Z obsahuje viditeľný hnedý alebo žltý odtieň.
Vzácne farby – fantazijné/efektné
Neobvyklé prímesi spôsobujú neobvyklé farby. Stretnúť sa môžeme s diamantmi zelenými, ružovými, čiernymi alebo modrými. Takto farebné diamanty sú známe pod komerčným názvom „Fantazijné/efektné“.

Stupnica GIA (Gemological Institute Of America)
Na označovanie v certifikátoch dnes valná väčšina laboratórií používa systém zavedený GIA, keď najviac bezfarebný diamant sa označuje písmenom D a najviac zafarbený písmenom Z. V Danfile najčastejšie používame diamanty farby G/H.
Skoršie stupnice opisovali stupne s názvami vychádzajúcimi z názvov vtedy nových ložísk v Južnej Afrike, ktoré sú dodnes známe ako staré názvy - napr. riečny (názov odkazuje na skutočnosť, že kamene nájdené v riekach majú lepšiu farbu ako kamene zo sopečných komínov), kapský (od Mysu Dobrej nádeje).
-
Váha v karátoch
Váha v karátoch udáva koľko diamant váži. 1 karát je rovný 200 miligramom. Diamanty, ktoré majú viac než jeden karát, sú vyjadrené v desatinných číslach, napríklad 1,25 karátový diamant. Cena za karát sa zvyšuje podľa váhy diamantu, pretože veľké kamene sú vzácnejšie.
Dozvedieť sa viac -
Čistota diamantu
Čistota diamantu označuje absenciu nečistôt a inklúzií v diamante. Prírodné diamanty sú výsledkom uhlíka vystaveného obrovskému teplu a tlaku hlboko v zemi. Tento proces môže vyústiť do rôznych vnútorných charakteristík nazývaných „inklúzie“ a vonkajších charakteristík nazývaných nedokonalosti.
Dozvedieť sa viac -
Brus diamantu
Brus diamantu označuje kvalitu uhlov diamantu, jeho proporcie, symetriu faziet, brilanciu, oheň a iskrenie. Tieto faktory priamo ovplyvňujú schopnosť diamantu žiariť spolu s jeho celkovou estetickou príťažlivosťou a je jedným z najdôležitejších faktorov diamantu.
Dozvedieť sa viac -
Certifikácia diamantov
Ak sa rozhodnete zakúpiť si vzácny drahokam, určite si chcete byť istí, že je pravý. V Danfil Jewellery ponúkame 4 úrovne certifikátov k šperkom s diamantmi, ktoré potvrdzujú ich kvalitu a pôvod.
Dozvedieť sa viac