Přeskočit navigaci

Kritériá hodnotenia diamantov

Velikost diamantu

Váha v karátoch udáva koľko diamant váži. 1 karát je rovný 200 miligramom. Diamanty, ktoré majú viac než jeden karát, sú vyjadrené v desatinných číslach, napríklad 1,25 karátový diamant. Cena za karát sa zvyšuje podľa veľkosti diamantu, pretože veľké kamene sú vzácnejšie.

Jak se určuje hmostnost diamantu
Hmotnost diamantu

Ako sa určuje hmotnosť diamantu?

Hmotnosť diamantu sa určuje na veľmi presných elektronických diamantových váhach s presnosťou 0,001. Vzhľadom na jasne dané parametre briliantového brusu, ju môžeme stanoviť aj zmeraním diamantu. V nasledujúcej tabuľke môžete vidieť prepočet hmotnosti na milimetre (mm).

Hmotnost diamantu
1 ct = 200 mg / 0,2 g
10 ct = 2000 mg / 2 g

Hmotnosť vs cena diamantu

Cena diamantu nerastie úmerne jeho hmotnosti. Veľké diamanty sú totiž vzácne, a tak sú aj cennejšie. Diamant s váhou 2 karátov je teda drahší než dva jedno karátové diamanty s inak rovnakými vlastnosťami. Ďalším faktorom je samozrejme aj čistota, farba a brus.

Cena diamantu, ktorý má 1 karát

Cena jednokarátového diamantu sa líši podľa kvality kameňa. Každý kameň je jedinečný, preto je potrebné riešiť cenu podľa konkrétneho kameňa. Nemožno ceny porovnávať len podľa hmotnosti (karátov).

Hmotnost diamantu
Hmotnost diamantu

Ako vznikla jednotka karát?

V dřívějších dobách před metrickým systémem bylo těžké najít nějaké srovnávací měřítko pro měření váhy, míry apod. Pro měření váhy se v Arábii a Persii osvědčilo malé semínko svatojánského chleba, známého jako karob nebo chlebovník.

Toto semínko má totiž vždy stejnou velikost a váhu, a navíc nenasává vlhkost z okolí, takže na moři i na poušti váží stejně. Právě z těchto důvodů se jím drahé kameny měřily po dlouhá staletí. Pět semínek karbonu váží 1 gram.

Aké diamanty sú u nás najčastejšie?

Najčastejšie sú u nás diamanty čistoty SI1, farby G a kvality brusu Excellent. Veľkosť vždy záleží čisto na vás.

Hmotnost diamantu
 • Váha v karátoch

  Váha v karátoch

  Váha v karátoch udáva koľko diamant váži. 1 karát je rovný 200 miligramom. Diamanty, ktoré majú viac než jeden karát, sú vyjadrené v desatinných číslach, napríklad 1,25 karátový diamant. Cena za karát sa zvyšuje podľa váhy diamantu, pretože veľké kamene sú vzácnejšie.

  Dozvedieť sa viac
 • Čistota diamantu

  Čistota diamantu

  Čistota diamantu označuje absenciu nečistôt a inklúzií v diamante. Prírodné diamanty sú výsledkom uhlíka vystaveného obrovskému teplu a tlaku hlboko v zemi. Tento proces môže vyústiť do rôznych vnútorných charakteristík nazývaných „inklúzie“ a vonkajších charakteristík nazývaných nedokonalosti.

  Dozvedieť sa viac
 • Brus diamantu

  Brus diamantu

  Brus diamantu označuje kvalitu uhlov diamantu, jeho proporcie, symetriu faziet, brilanciu, oheň a iskrenie. Tieto faktory priamo ovplyvňujú schopnosť diamantu žiariť spolu s jeho celkovou estetickou príťažlivosťou a je jedným z najdôležitejších faktorov diamantu.

  Dozvedieť sa viac
 • Farba diamantu

  Farba diamantu

  Farba diamantu označuje aký biely alebo bezfarebný daný diamant je. GIA klasifikuje diamanty od D do Z, pričom D je najviac bezfarebný a Z obsahuje viditeľný hnedý alebo žltý odtieň. Prirodzene zafarbené diamanty mimo normálny rozsah farieb sa označujú ako fantazijné/efektné.

  Dozvedieť sa viac
 • Certifikácia diamantov

  Certifikácia diamantov

  Ak sa rozhodnete zakúpiť si vzácny drahokam, určite si chcete byť istí, že je pravý. V Danfil Jewellery ponúkame 4 úrovne certifikátov k šperkom s diamantmi, ktoré potvrdzujú ich kvalitu a pôvod.

  Dozvedieť sa viac

Jsme držiteli následujících certifikátů

Naše platební metody