Preskočiť navigáciu

Kritériá hodnotenia diamantov

Veľkosť diamantov

Váha v karátoch udáva koľko diamant váži. 1 karát je rovný 200 miligramom. Diamanty, ktoré majú viac než jeden karát, sú vyjadrené v desatinných číslach, napríklad 1,25 karátový diamant. Cena za karát sa zvyšuje podľa veľkosti diamantu, pretože veľké kamene sú vzácnejšie.

Veľkosť diamantov

Ako sa určuje hmotnosť diamantu?

Hmotnosť diamantu sa určuje na veľmi presných elektronických diamantových váhach s presnosťou 0,001. Vzhľadom na jasne dané parametre briliantového brusu, ju môžeme stanoviť aj zmeraním diamantu. V nasledujúcej tabuľke môžete vidieť prepočet hmotnosti na milimetre (mm).

1 ct = 200 mg / 0,2 g
10 ct = 2000 mg / 2 g

Hmotnosť vs cena diamantu

Cena diamantu nerastie úmerne jeho hmotnosti. Veľké diamanty sú totiž vzácne, a tak sú aj cennejšie. Diamant s váhou 2 karátov je teda drahší než dva jedno karátové diamanty s inak rovnakými vlastnosťami. Ďalším faktorom je samozrejme aj čistota, farba a brus.

Cena diamantu, ktorý má 1 karát

Cena jednokarátového diamantu sa líši podľa kvality kameňa. Každý kameň je jedinečný, preto je potrebné riešiť cenu podľa konkrétneho kameňa. Nemožno ceny porovnávať len podľa hmotnosti (karátov).

Ako vznikla jednotka karát?

V skorších časoch pred zavedením metrického systému bolo ťažké nájsť nejaký porovnávací meter na meranie hmotnosti, miery atď. V Arábii a Perzii bolo na meranie hmotnosti užitočné malé semienko rohovníka, známe ako rohovník alebo chlebovník.

Toto semienko má totiž vždy rovnakú veľkosť a hmotnosť a neabsorbuje vlhkosť z okolia, takže váži rovnako na mori aj na púšti. Práve z týchto dôvodov sa ním už mnoho storočí merajú drahé kamene. Päť uhlíkových semienok váži 1 gram.

Aké diamanty sú u nás najčastejšie?

Najčastejšie sú u nás diamanty čistoty SI1, farby G a kvality brusu Excellent. Veľkosť vždy záleží čisto na vás.

 • Čistota diamantu

  Čistota diamantu

  Čistota diamantu označuje absenciu nečistôt a inklúzií v diamante. Prírodné diamanty sú výsledkom uhlíka vystaveného obrovskému teplu a tlaku hlboko v zemi. Tento proces môže vyústiť do rôznych vnútorných charakteristík nazývaných „inklúzie“ a vonkajších charakteristík nazývaných nedokonalosti.

  Dozvedieť sa viac
 • Brus diamantu

  Brus diamantu

  Brus diamantu označuje kvalitu uhlov diamantu, jeho proporcie, symetriu faziet, brilanciu, oheň a iskrenie. Tieto faktory priamo ovplyvňujú schopnosť diamantu žiariť spolu s jeho celkovou estetickou príťažlivosťou a je jedným z najdôležitejších faktorov diamantu.

  Dozvedieť sa viac
 • Farba diamantu

  Farba diamantu

  Farba diamantu označuje aký biely alebo bezfarebný daný diamant je. GIA klasifikuje diamanty od D do Z, pričom D je najviac bezfarebný a Z obsahuje viditeľný hnedý alebo žltý odtieň. Prirodzene zafarbené diamanty mimo normálny rozsah farieb sa označujú ako fantazijné/efektné.

  Dozvedieť sa viac
 • Certifikácia diamantov

  Certifikácia diamantov

  Ak sa rozhodnete zakúpiť si vzácny drahokam, určite si chcete byť istí, že je pravý. V Danfil Jewellery ponúkame 4 úrovne certifikátov k šperkom s diamantmi, ktoré potvrdzujú ich kvalitu a pôvod.

  Dozvedieť sa viac

Vlastníme nasledujúce certifikáty

Naše spôsoby platby

Chatujte na