O šperkoch

Diamanty a zirkóny

Ak ste sa rozhodli, že budete chcieť svoj snubný prstienok ozdobiť nejakým žiarivým kamienkom, odporúčame vám voliť medzi diamantmi a zirkónmi. My sme pre vás pripravili dôležité informácie o každom z nich.

Diamanty a zirkony

Mýty opradené diamanty

Diamanty boli vysoko vyzdvihované už pred stáročiami, kedy tiež vďaka ich skvelým vlastnostiam začala vznikala rad mýtov. O diamantoch sa napríklad tvrdí, že sú nezničiteľné či večné alebo že majú magické vlastnosti.

Diamanty a zirkony

Diamanty

Každý diamant je posudzovaný podľa štyroch základných kritérií, kombináciou ktorých spoznáme skutočnú kvalitu a cenu diamantu. Tieto kritériá sa nazývajú 4C - clarity (čistota), cut (brus), colour (farba) a carat (váha).

V šperkárstve sa takmer nepoužívajú diamanty surovej, ale upravujú sa za pomoci výbrusu. Jedným z tých najznámejších je briliantový brus (briliant), ktorý oslňuje svojim výnimočným leskom.

Briliant je natoľko známy a obľúbený, že je medzi ľuďmi často zamieňaný s diamantom (diamant = nerast, briliant = brus diamantu).

 • Tvrdosť

  Medzi vysoko vyzdvihované vlastnosti diamantu určite patrí jeho tvrdosť. Nie je náhodou, že sa o ňom tvrdí, že je nezničiteľný. Na Mohsovej stupnici tvrdosti dosahuje najvyššieho stupňa.

 • Výrazný lesk

  Ďalšou vlastnosťou, v ktorej diamanty ťažko nájdu konkurenciu, je ich trvalý lesk. Vďaka ich výraznému lesku sú na šperkoch neprehliadnuteľné a tak obľúbené.

 • Vyššia cena

  Ceny diamantov sú vyššie a ich obstaranie je potreba vnímať predovšetkým ako výhodnú investíciu. Napíšte nám o aktuálnu cenu diamantov.

Pre bežné použitie v praxi je dobré sa orientovať v základnej tvrdosti predmetov v bežnom dosahu. Napríklad necht má tvrdosť 1,5 - 2. Mince 3,4 - 4. Vreckový nôž približne 5 a ak minerál zanecháva ryhu v skle, má tvrdosť väčšiu ako 5.

Diamanty a zirkony

Zirkóny

Na rozdiel od diamantu, ktorý je prírodného pôvodu, zirkón je chemická zlúčenina. Oproti diamantom sú zirkóny o niečo mäkšie - na Mohsovej stupnici tvrdosti dosahujú stupňa 8.

Bezfarebné zirkóny sú najčastejšie brúsené do briliantového brusu. Zirkón má veľmi silný dvojlom svetla, pri správnej orientácii kameňa pri brúsení je však možné tento efekt znížiť a zlepšiť tak brilanciu kameňa.

Na prvý pohľad sú od diamantov nerozoznateľné, ale nie sú tak odolné a postupom času strácajú svoj tvar a tým aj schopnosť odrážať svetlo.

Nepopierateľnou výhodou zirkónov je však ich cena, ktorá je mnohonásobne nižšia ako u diamantov.

 • Cena

  Nepopíratelnou výhodou zirkonů je jejich cena, která je mnohonásobně nižší než u diamantů.

 • Vzhled

  Na první pohled jsou zirkony od pravých diamantů pro většinu lidí nerozeznatelné.

 • Tvrdosť

  Oproti diamantům jsou zirkony o něco měkčí – na Mohsově stupnici tvrdosti dosahují stupně 8.

 • Syntetičnost

  Ceny diamantov sú vyššie a ich obstaranie je potreba vnímať predovšetkým ako výhodnú investíciu.

V poslednej dobe boli nájdené (v meteorite z Fínska) a tiež aj umelo vyrobené materiály ešte tvrdšie, než je diamant. Ide tiež o uhlík, ale s inou kryštálovou štruktúrou.

Porovnanie tvrdosti

Minerál Tvrdosť Chemický vzorec Absolútna tvrdosť
Diamanty a zirkony Diamant 10 C 1600
Diamanty a zirkony Zirkón 7,5 ZrSiO4 150

Mohsova stupnice tvrdosti

Diamanty a zirkony