Preskočiť navigáciu

O šperkoch

Kde sa nosí snubný prsteň

Má sa snubný prsteň nosiť na prstenníku pravej alebo ľavej ruky? A čo sa stane so zásnubným prsteňom po svadbe? Mnohí z nás majú pred svadbou v hlave podobné otázky. Preto sa vám pokúsime priblížiť pravidlá nosenia týchto dôležitých prsteňov.

Kde sa nosí snubný prsteň

Žiadosť o ruku je veľmi emotívny zážitok a významný krok v živote dvoch partnerov. Pri tejto príležitosti je zvykom, že muž dáva svojmu partnerovi krásny zásnubný prsteň.

Pred svadbou

Tradícia hovorí, že žena by mala správne nosiť zasnubný prsteň na prstenníku ľavej ruky. Väčšina z nás by vedela odpovedať na otázku, prečo na ľavej ruke, pretože ľavá ruka je bližšie k srdcu.

Ale prečo na prstenníku? Odpoveď by ste mohli hľadať u starých Číňanov, ktorí prišli so zaujímavým vysvetlením, že každý prst na ruke predstavuje významnú osobu v našom živote - nás samých, našich rodičov, súrodencov, deti a nášho životného partnera.

Počas obradu

Súčasťou svadobného obradu je okrem iného aj navlečenie snubného prsteňa na prst partnera. V tomto okamihu sa vždy nasadzuje na prstenník ľavej ruky.

Po svadbe

U mužov býva otázka správneho miesta pre snubný prsteň jednoduchá, vo väčšine prípadov volia tradičné prstenník na ľavej ruke. Pre ženy to už býva väčší oriešok, pretože na tomto významnom mieste už majú prstienok zásnubné. Možností, ako túto situáciu vyriešiť, sa ponúka niekoľko.

 • 1

  Oba prstene na jednom prste

  Pokiaľ chcete dodržať tradíciu ľavého prstenníku, môžete po svadbe nosiť obaja prstene na jednom prste. Snubný prsteň by mal byť pod prsteňom zásnubním, pretože je tak bližšie k srdcu. Snubné prstienky vyberajte tak, aby spolu so zásnubným ladili a boli vám na ruke dohromady pohodlné

 • 2

  Oba prstene na jednej ruke

  Ak nechcete mať oba prstene na tom istom prste, ale chcete ich mať blízko pri sebe, presuňte zásnubný prsteň na prostredník ľavej ruky a snubný prsteň si podľa tradície nechajte na ľavom prstenníku.

 • 3

  Každý na jednom prstenníku

  V prípade, že sú obaja prstene veľa výrazné a vy chcete každý nechať vyniknúť zvlášť, je ideálnym riešením nosiť po svadbe zásnubný prsteň na prstenníku pravej ruky a snubný prsteň na prstenníku ruky ľavej. Dodržíte tak tradíciu prstenníku.

Vybrať prstene

Vlastníme nasledujúce certifikáty

Naše spôsoby platby

Chatujte na