Preskočiť navigáciu
Investičný diamant

Investičné diamanty

Chcete si časť svojho majetku uložiť do komodity, ktorej hodnota bude časom rásť a ktorú možno raz budete môcť odovzdať svojim potomkom? Jednou z možností dlhodobej investície, ktorá určite stojí za zváženie, je nákup investičných diamantov.

Prečo investovať do diamantov?

 • Voľná preprava a možnosť obchodovania

  Certifikované brúsené diamanty nepodliehajú špeciálnej registrácii ani embargám. Vďaka ich nízkej hmotnosti ich môžete voľne a jednoducho prepravovať a obchodovať s nimi po celom svete. Existujú aj špecializované diamantové burzy. Najznámejšie sú v Antverpách, New Yorku a Izraeli.

 • Vysoká cena za nízku hmotnosť

  V diamante sú financie uložené najkoncentrovanejšie - kameň s hmotnosťou len pol gramu má hodnotu približne milión korún (zlato v tejto cene váži približne 1,2 kg). S výnimkou 70. rokov a roku 2008 diamanty pravidelne zdražovali o 5 až 10 % ročne.

 • Odolnosť a konzervatívna investícia

  O diamantoch sa hovorí, že sú večné - diamant je najtvrdší minerál, jeho fyzikálne vlastnosti sú stabilné a možno ho uchovávať po stáročia. Okrem toho cena diamantov v priebehu času pomaly rastie a nevykazuje výrazné lokálne výkyvy.

Výber diamantu

Výber diamantu

Ak ste sa rozhodli, že investícia do diamantov je pre vás to správne rozhodnutie, možno vás bude zaujímať, podľa akých kritérií sa diamanty vyberajú.

Pri výbere vhodného kameňa platí, že čím je diamant vzácnejší a drahší, tým ľahšie sa predáva. Najväčší dopyt je po kameňoch s vysokou čistotou a farbou, s hmotnosťou nad 1 karát a s medzinárodne platnou certifikáciou. Svetová ponuka týchto kameňov sa výrazne zmenšuje, zatiaľ čo dopyt stále rastie.

Diamanty sa hodnotia podľa štyroch kritérií (stupňov), ktoré sa označujú skratkou 4C. Hodnotenie vykonávajú medzinárodne uznávané gemologické laboratóriá GIA-GTL (Gemological Institute of America - Gem Trade Laboratory) a európske laboratóriá HRD (Hoge Raad voor Diamant).

Cena diamantov

Investícia do diamantov je jedinečný spôsob, ako ochrániť svoje financie a navyše ich premeniť do krásnej, trvalej podoby. Cena diamantov neustále rastie. S výnimkou 70. rokov a roku 2008 sa cena diamantov pravidelne zvyšovala o 5 až 10 % ročne.

 • Veľkoobchodná cena diamantov

  Veľkoobchodná cena diamantov sa riadi cenníkom Rapaport Diamond Report, ktorý bol vytvorený v roku 1978. Tento cenník, uverejňovaný od konca 70. rokov, sa stal štandardom na stanovenie veľkoobchodnej ceny brúsených diamantov. Tento cenník je však neverejný a prístup k nemu majú len predajcovia diamantov.

 • Skontrolujte si aj vy cenu svojho diamantu

  Našťastie existuje spôsob, ako si investori môžu overiť cenu diamantu, ktorého kúpu zvažujú. Je to referenčná cena diamantov v maloobchode (Diamond Retail Benchmark). Tento cenový benchmark je určený na pomoc investorom pri orientácii na trhu s diamantmi, najmä tým, ktorí nemajú s diamantmi žiadne skúsenosti. Ceny diamantov sú zverejnené na webovej stránke IDEX bezplatne.

Pravidlo 4C - Určenie ceny dimanátov

Takzvané pravidlo 4C je hlavným určovateľom ceny diamantov. Pochádza z anglického jazyka a znamená 4 základné faktory každého kameňa.

 • Čistota

  Určuje sa podľa počtu cudzích látok obsiahnutých v diamante, tzv. inklúzií. Môžu to byť praskliny, inklúzie a iné nedokonalosti kameňa.

 • Brús

  Posudzuje brús kameňa a jeho dokonalosť. Čím je kameň lepšie vybrúsený, tým je drahší. Na posúdenie kvality brusu sa používa stupnica "vynikajúci, veľmi dobrý, dobrý, dobrý, slabý". Výnimočne je možné stretnúť sa s kategóriou "ideálny brus".

 • Farba

  Označuje sa stupnicou B-Z, pričom čím je diamant belší, tým nižšie je písmeno abecedy.

 • Karát

  Metrický karát (označený ct) udáva hmotnosť diamantu. Používa sa od roku 1907 a jeho oficiálna hmotnosť je 200 mg. Čím viac karátov kameň má, tým je, samozrejme, drahší.

Ďalšie informácie o diamantoch

Kúpa investičného diamantu

Kúpou investičného diamantu získate veľmi cenný a trvanlivý tovar, ktorého hodnota sa časom zvyšuje. Diamant sa môže vo vašej rodine dediť po celé generácie, ale je aj voľne obchodovateľný, takže ho v prípade potreby môžete kedykoľvek predať.

Kontaktný formulár

Vlastníme nasledujúce certifikáty

Naše spôsoby platby

Chatujte na